SANAL POS NEDİR?

Sanal POS, fiziksel POS cihazlarının bir alternatifi olarak, müşteri kredi kartına fiziksel olarak erişiminiz olmayan online, mobil, çağrı merkezi vb. kanallarda veya fiziksel POS bulundurmanızın zor olduğu saha satış, teslimat ekipleri vb. hizmet noktalarınızda, müşteri banka kartı veya kredi kartı bilgilerini güvenli şekilde alarak, bankaya online bir teknik entegrasyon üzerinden ödeme ve kart bilgilerini iletmenize ve işlemin sonucunu aynı yolla almanıza imkan veren altyapıdır.


Sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tahsilatlar, sektör, ürün, müşteri, hizmet kanalı gibi faktörlere bağlı olarak sadece kart numarası ve son kullanma tarihi (CVV'siz), kart numarası ve son kullanma tarihine ek olarak CVV/CVC bilgisi ile (CVV'li) veya işlemin onaylanması için banka kanalından kart sahibinin kayıtlı cep telefonuna gönderilecek tek seferlik bir doğrulama kodu ile (3D Secure) gerçekleştirilebilir.


Önceki yıllarda sadece e-ticaret sektörü ile ilişkili olarak düşünülen Sanal POS, günümüzde birçok geleneksel iş alanında iş yapış şekillerinin ve tahsilat yöntemlerinin değişmesi ile hemen hemen her sektörde kendisine geniş kullanım alanları bulmaktadır. Gerek son kullanıcılar ve müşterilerden, gerekse bayi, distribütor, iş ortağı, kurumsal müşteri ve abonelerden yapılacak tahsilatlarda artık dijital kanallar da yoğun olarak kullanıldığından, Sanal POS kullanımı her sektörde hızla artmakta ve yepyeni iş modellerine ve tahsilat kolaylıklarına imkan sağlamaktadır. Fiziksel POS kullanımı mümkün olan noktalarda dahi, tahsilatların işlenmesi ve muhasebeleştirilmesinin getirdiği yükü hafifletmek için Sanal POS tahsilatları tercih edilebilmekte ve bu yolla online tahsilat sonuçları muhasebe/ERP sistemleriyle sağlanan entegrasyonlar sayesinde anında, manüel bir iş yükü gerektirmeden, kayıtlara işlenebilmektedir.


Sanal POS sistemleriyle, firma sistemlerinin entegrasyonunu sağlamak firmalar açısından önemli bir iş olarak öne çıkmaktadır. Özellikle taksitli ödemelerin popülerliği nedeniyle birçok firma birden fazla banka ile çalışmakta, farklı bankalardan Sanal POS almakta ve her biri için ayrı bir entegrasyon çabasına girmektedir. Bunun yanı sıra, söz konusu entegrasyonların, satış - ön provizyon - provizyon kapama, iptal ve iadeler, puan sorgulama ve puan kullanım, taksit ve kampanya yönetimi, 3D secure gibi birçok alt detayı bulunmakta, bunlar her banka sistemi için farklı özellikler içermekte, her bir entegrasyon için düzenli takip ve güncelleme gerektirmektedir.


Mobilexpress Ödeme Geçidi kullanmayı tercih eden iş ortaklarımız, ödeme süreçlerinde sadece Mobilexpress ile kolay ve hızlı bir entegrasyon gerçekleştirerek Türkiye'deki tüm bankaların Sanal POS sistemlerine erişebilmekte, bankalarından Sanal POS bilgilerini temin ederek, anında kullanıma başlayabilmektedirler.


Sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tahsilatlarda, güvenlik ve kullanım anlamında dikkat edilmesi gereken, uzmanlık gerektiren birçok husus bulunmakta. Bunların belli başlıları şunlardır: Kart bilgilerinin doğru ve güvenli şekilde (SSL sertifikalı, veri şifrelemesi sağlanan güvenli sayfalarda) alınması, kart bilgilerinin session içerisinde risk taşımadan yönetilmesi, girilen kart bilgisine dair banka, kart programı, banka/kredi kartı, ticari/bireysel, Visa/Mastercard/Amex ayrımının yapılabilmesi, kart puan sorgusu, gösterimi, kullandırılması, 3D Secure süreçlerinin güvenli ve kullanışlı bir şekilde kurgulanması, vb. Mobilexpress İş Ortakları, ödeme ekranlarında tüm bu detaylarla uğraşmadan ana işlerine odaklanmakta, tüm bu tasarımsal ve fonksiyonel özellikleri içeren, düzenli kontrol ve güncellemeleri yapılan, isteğe bağlı kart kaydetme ve kayıtlı kartla ödeme özelliği de sunan Mobilexpress Hosted Ödeme Sayfaları'na, ilgili ekranlarında uygun alana yerleştirerek (iframe) veya redirect yöntemi ile erişmektedirler.


Detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçin.